Jak uspořádat potraviny v lednici?

Jak uspořádat potraviny v lednici?

Taky se vám občas stane, že se vám zkazí jídlo v lednici? Upřímně, ano … stává se to asi všude. A co s tím? Mě samotné už to vadilo a tak jsem začala hledat a našla jsem článek, o který se s vámi chci podělit. Třeba vám k něčemu taky bude. A když ne, tak si aspoň rozšíříte obzory  Věděli jste třeba, že každý průměrný Čech vyhodí ročně do koše potraviny za 20 tisíc korun?

Tak tedy – jak uspořádat potraviny v lednici
Co do lednice nepatří?
Nejprve si řekněme, které potraviny do lednice nepatří. Pro někoho tato informace může být překvapivá a možná pak zjistí, kolik místa může v lednici rázem mít.

Ovoce
Zejména banány, citrusy, ananas a mango nesmí být vystaveno teplotě pod 10 °C, jinak ztrácí chuť. Banány navíc v chladných teplotách rychle zhnědnou.

Zelenina
Totéž platí o zelenině, konkrétně o rajčatech, paprice a melounu. Také čerstvý česnek, cibuli a brambory raději umístíme do suchého tmavého místa ve sklepě nebo ve spíži, zabráníme tak jejich měknutí a plesnivění.

Konzervy a plechovky
Do lednice nedáváme ani neotevřené paštiky, plechovky s tuňákem, zeleninou či konzervované rybičky. Pokud konzervu po otevření nespotřebujeme najednou, přendáme z ní zbytek do misky nebo jiné uzavíratelné nádoby, kterou vložíme do lednice.

Káva
V lednici také neskladujeme kávu, která takto uložená navlhne a navíc vstřebá aroma ostatních potravin.

Pečivo
do ledničky také nepatří pečivo, které tam rychle tvrdne, vlhne a také ztrácí chuť. To si naopak můžete uschovat do mrazáku “pro strýčka příhodu”, zůstává pak čerstvé.

Tak nyní, když jsme lednici zbavili potravin, které mají své místo jinde, pojďme správně uspořádat zbylé potraviny.

Co dát v lednici do spodního šuplíku?
Zeleninu a ovoce (mimo výše jmenovaných) ukládáme do spodního šuplíku, který je k tomu určený.
V tomto šuplíku se udržuje ideální vlhkost pro jejich skladování. Ovoce ani zeleninu před uložením do ledničky nemyjeme. Pokud máme šuplíky dva, můžeme je navíc od sebe i pro přehlednost oddělit.

Co dát v lednici do regálu nad spodním šuplíkem?
Regál nad spodním šuplíkem (ovocno-zeleninovým) obvykle patří mezi nejchladnější místo lednice, proto zde dáváme čerstvé maso a ryby. Aby nedošlo ke kontaminaci, oddělíme je od ostatního jídla.

Co dát v lednici do prostředního regálu?
Do této části lednice uskladníme otevřené paštiky, uvařené maso, šunku či jiné uzeniny. Je možné sem dát i máslo, plátkové nebo tavené sýry, jogurty, čerstvé mléko, avšak nezapomeňte, že masné a mléčné výrobky musejí být od sebe pečlivě odděleny.
Ideálně je proto mít dva regály, kde ve spodním budou umístěny masné výrobky a nad nimi mléčné výrobky, tedy sýry, jogurty či čerstvé mléko.

Právě sem patří také vajíčka, jelikož potřebují stálou teplotu, kterou jejich častým ukládáním do dveří nelze zajistit. Vajíčka do lednice nedáváme v papírovém obalu, riskovali bychom možnou kontaminaci bakteriemi. Dáváme je tedy do pro ně určených držáků nejlépe špičkou dolů, zabráníme tím jejich možnému prasknutí.

Co dát v lednici do horního regálu?
Zde skladujeme zejména vychladlá hotová jídla, jako jsou polévky, omáčky, pudinky, ale také dorty, zákusky či chlebíčky. Tento regál je určený zejména pro pokrmy, které plánujeme rychle spotřebovat.

Co dát v lednici do dveří?
Dveře lednice jsou nejteplejším místem. Teplota se zde pohybuje kolem 11 °C a dle toho volíme i jednotlivé potraviny, které sem mohou přijít.

Spodní část dveří obvykle disponuje nejvyšším prostorem, a proto je vhodné sem umístit nápoje, jako jsou džusy, minerální vody, ale také mléko, pivo či bílé víno.

O něco výš se mohou umístit džemy nebo marmelády. Uložit zde můžeme i kečup s hořčicí a další ochucovadla. Patří sem také box s máslem.

#gsfamilydress #gszdravastrava #gsfamilylook
Zdroj: https://buff.ly/2C5y8nb

 

Napsat komentář